BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

MAŁGORZATA STĘPNIAK - Kobieta w czerwieni (02.06. - 30.07.2007)Małgorzata Stępniak urodzona w 1973 roku w Częstochowie. W latach 1993-98 studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Członek ZPAP oraz Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Nagrody: 1999 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych "Promocje" w Legnicy; 2002 - Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy.

"Małgorzata Stępniak mówi o swoim malarstwie, że jest dla niej, i ma być dla odbiorcy, oczywiste i zabawne. Przedstawia postacie o cechach bezosobowych znaków, które teraz coraz częściej sygnalizują kobiecość. Obrazy są - co jest autorskim zamiarem - by opowiadać proste, najzwyklejsze historie codziennych zdarzeń. Banalne? Na pewno bez rozpaczy, grozy czy jakichś rzadkich mistycznych uniesień lub umysłowych zawiłości.
Rekwizyty to książki (a jednak), lampy, telefony, instrumenty i wanny. Takie kompozycje, gdyby nie skrajne, do zadrażniającej groteski posunięte uproszczenie, mogłyby być realizacjami wielkich malarskich tematów: kąpiących się i czytających, muzycznego lub intymistycznego. Mamy jednak do czynienia z anegdotami współczesnymi. Małgorzata czuje nostalgię za życiem w latach wcześniejszych, 60. z czarno-białymi mediami. Na pewno malarka odżegnuje się w interpretacji własnych obrazów od podtekstu symbolicznego. Jednak być może jej nader "szczupłe" postaci biorą się z rzeczywiście realnej ciasnoty wnętrz (...). A może takie już jest nasze życie kurczące się w pośpiechu, fragmentaryczne i cząstkowe. Bo też nie mamy pełnej wizji samych siebie (...). Pomniejszył się świat z braku wielkich idei, lecz co ważne daje się on powiększyć przez sztukę, afirmującą przestrzeń wizyjną."
Piotr Głowacki, wstęp do katalogu


<h4><em>Bar, </em>65x92cm</h4><h4><em>Saksofonista, </em>60x90cm</h4><h4><em>Taniec, </em>65x92cm</h4>
<h4><em>Droga, </em>70x90cm</h4><h4><em>Piano bar, </em>100x80cm</h4>
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009