BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

REGINA Le MOIGNE - Domy dla dusz zbłąkanych -- instalacja - 13.05. - 05.06.2005Régina Le Moigne urodziła się w 1944 roku w Zwolle w Holandii. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Amersfoort (Holandia). Od 1970 roku mieszka we Francji. Tworzy kameralne kompozycje rzeźbiarskie, wieloelementowe instalacje przestrzenne i monumentalne realizacje rzeźbiarskie w plenerze, wykorzystując beton, szkło, metal - stopy cynku i brązu. Ulubionym materiałem, którego używa jest glinka we wszelkich jej postaciach (głównie raku - technika wyrobu ceramiki wywodząca się z Japonii), która kryje w sobie ogromny potencjał możliwości twórczych. Odznaczające się finezją i elegancją prace artystki pełne są symboli i aluzji do świata duchowego.
Instalacja “Domy dla dusz zbłąkanych” powstała dla uczczenia 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Polsce prezentowana tylko w 5. galeriach i muzeach składa się z 1500 porcelanowych domków. Umieszczone na drucikach - łodygach, falują pod wpływem najmniejszego ruchu powietrza. Oświetlone czarnym światłem UV wskazują w ciemności drogę wszystkim, którzy ponieśli największą ofiarę. Zagubionym, czasem zapomnianym, bezimiennym ofiarom wojen i konfliktów artystka oferuje symboliczne miejsce, gdzie ich dusza uzyska spokój i wyciszenie.
(kp)Otwarcie wystawy pn. Domy dla dusz zabłąkanych Reginy Le Moigne, Galeria BWA w Sandomierzu, 13 Maj 2005 r. Regina Le Moigne, Domy dla dusz zabłąkanych, Galeria BWA w SandomierzuRegina Le Moigne, Domy dla dusz zabłąkanych, Galeria BWA w Sandomierzu
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009