BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

prof. KAZIMIERA FRYMARK - BŁASZCZYK - Ślady czasu (18.05. - 10.06.2007)Kazimiera Frymark-Błaszczyk - tkaczka, projektantka dzianiny, mody, pedagog, ur. w 1931r w Leśnie, w województwie pomorskim, mieszka w Łodzi. Studia na Uniwersytecie im. M. Kopernika (konserwacja) w Toruniu. Uzyskała dyplom w PWSSP (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych) obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łódzi na Wydziale Włókiennic­twa w pracowni Lucjana Kintopf i Mariana Jaeschke. W latach: 1955-2001 asystent - profesor ASP Łódź; 1955-66 Pracownia Projektowania Dywanów i Gobelinów; 1967-2001 organizator i kierownik Pracowni Projektowania Dzianiny i Katedry Dziewiarstwa (nowej specjalizacji w Uczelni): 1990 wykładowca na Universidad Iberoamericana, Meksyk. Członek: ZPAP Rady AW (Architektury Wnętrz) Okręg Łódzki, organizator wymiany kulturalnej z zagranicą: Niemcy, Dania, Meksyk, Korea Południowa; rzeczoznawca Min. Kultury i Sztuki do Spraw Sztuki w zakresie tkaniny współczesnej; członek Kolegium Rzeczoznawców PSP (Pracownie Sztuk Plastycznych); 1955-81 stałe zatrudnienie Centralne Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego, Łódź, jako projektant, następnie kierownik Zakładu Wzornictwa, później główny specjalista do spraw mody i wzornictwa.

Autorka wystawy, jedna z najbardziej cenionych polskich artystek tworzących tkaninę unikatową, w latach 1955-2001 związana była z ASP w Łodzi, swoją macierzystą uczelnią, gdzie stworzyła i prowadziła Pracownię Dzianiny i Katedrę Dziewiarstwa. Wykładała także na uniwersytetach w Meksyku, Kopenhadze i Dundee (Szkocja). Ze swojego przebogatego dorobku w sandomierskiej galerii pokazała dzieła z różnych okresów twórczości: gobeliny, dzianinę ażurową i reliefową, miniatury, tkaninę unikatową, papier ręcznie czerpany i kompozycje przestrzenne. Prace Kazimiery Frymark-Błaszczyk opowiadają o fascynacjach przede wszystkim naturą - jej żywiołowością, nieprzewidywalnością i nieokiełznaną siłą - w pełni oddają jej dynamikę i niepokojące piękno. Urodę prac podkreślają naturalne surowce: wełna, juta, bawełna, trawy, wiklina. Materia determinuje formę, miękkość wełny otula jak woda opływająca podwodne światy, a delikatne, misternie prowadzone ażurowe sploty dzianiny przypominają zawiłości splotu sieci pajęczej. Chociaż syntetyczne i lapidarne, utrzymane w chłodnej wręcz monochromatycznej kolorystyce, opowiadają o całym bogactwie stworzenia.
Ekspozycja towarzyszy 12. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi, a zrealizowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Katarzyna Pisarczyk

prof. Kazimiera Frymark - BłaszczykWernisaż, 18 maja 2007Wernisaż, 18 maja 2007
Wernisaż, 18 maja 2007
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009