BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ALEKSANDRA KARWAT - Malarstwo (16.05. - 08.06.2008)Aleksandra Karwat urodzona w 1954 roku w Siemianowicach Śląskich. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończyła w 1979. Otrzymała dyplom w pracowni miedziorytu u prof. Mieczysława Wejmana i w pracowni malarstwa u prof. Jana Świderskiego. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, edukacją plastyczną, a także terapią poprzez sztukę. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i środowiskowych, jest laureatka wielu nagród i wyróżnień. Mieszka i pracuje w Sandomierzu.


Malarstwo Aleksandry Karwat śmiało można określić mianem realistycznego. Artystka sięga do najlepszych tradycji polskiego malarstwa okresu Młodej Polski, a inspiracją są dla Niej rodzina, przyjaciele i krajobraz, w którym funkcjonuje. Stąd na wystawie zobaczyć można portrety: Mamy, dzieci, męża i znajomych. Kompozycje, w których sama fizis nie jest najważniejsza, dla Aleksandry Karwat ważny jest człowiek, radosny i zatroskany, zapatrzony w siebie i otwarty na ludzi - człowiek ze wszystkimi cechami, które go określają, ze wszystkimi przymiotami i emocjami, które nim targają. Ważny dla artystki jest także krajobraz, w którym funkcjonuje, pejzaże i zabytki Sandomierza. Tworzy więc obrazy, w których światło i kolor organizują przestrzeń, w których znakomicie oddaje malowniczość i charakter małego miasteczka.
Na wystawie artystka zaprezentowała również swoją twórczość skierowaną do najmłodszych - pełne ciepła i humoru ilustracje do bajek, wierszy i opowiadań.
Katarzyna Pisarczyk
Aleksandra Karwat - Wernisaż, 16 maja 2008Wernisaż, 16 maja 2008Wernisaż, 16 maja 2008
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009