BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

DARIUSZ PIEKUT - rysunek - malarstwo - 9.11. - 2.12.2018 r.



Dariusz Piekut urodził się w 1959 r. w Miączynie. W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980 - 1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki uzyskał w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan- Nowickiej.
Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia), oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej, Muzeum w Kutnie i Muzeum w Bielsku-Białej.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Uczestnik ponad 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Australii i Tajlandii. W 2010 r. laureat Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality - Short List/, VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2016 r. wystawia swoje obrazy na aukcjach Sopockiego Domu Aukcyjnego w Warszawie.
Obrazy i rysunki artysty znajdują się w stałej ekspozycji w Galerii BWA w Wałbrzychu, Galerii Nankiera we Wrocławiu, Galerii ART w Warszawie, Galerii „Pod Arkadami w Zamościu”, BWA Galerii Zamojskiej, Galerii WITRYNA w Lublinie, Galerii ATU w Lublinie, Galerii Rynek 5 w Lublinie, Galerii pod Arkadami w Zamościu, Galeria Norland w Warszawie, BWA Sandomierz.


"...W swoich rysunkach zaprasza nas artysta do świata zgoła innego niż ten, który nas otacza na co dzień, to przede wszystkim świat – bez ludzi, przedstawiający fabryki z plątaniną rur, przewodów, z widocznymi mechanizmami i detalami wyjętymi wprost z obiektów futurystycznych i kosmicznych statków. Inne prace pokazują budowle architektoniczne o niezwykle skomplikowanych układach: podestów, wież, tuneli i schodów, zawieszone jakby w przestrzeni: nieba, powietrza i wody. Rysunki, zarówno te monochromatyczne, jak i w kolorze, ukazują odbiorcy głębię, przestrzeń obiektów, perspektywę, dzięki umiejętnemu przedstawianiu brył za pomocą światłocienia i wspomnianego waloru oraz ogromnej precyzji widocznej w każdym detalu. Płodna wyobraźnia twórcy i cierpliwość podczas procesu malowania, skutkuje tym, że każdy centymetr kwadratowy pracy zapełniony jest do końca. (...)
Na drugim biegunie znajduje się natomiast malarstwo, do którego niewyczerpaną inspirację, stanowi od wielu lat dla malarza, renesansowa architektura Zamościa i urokliwe krajobrazowo Roztocze. Artysta, w sposób niebanalny, stara się w coraz to nowych odsłonach i konfiguracjach przestrzennych ukazać roztoczański pejzaż, zróżnicowane ukształtowanie terenu, stosując przy tym zabieg geometryzacji płótna to jest – widocznych podziałów na prostokąty lub pasy, sugerujące gradacją kolorystyczną pory roku, a może – pory dnia. ..."

Agnieszka Kuśnierz, historyk sztuki, fragment wstępu do katalogu wystawy



Zapraszamy na wernisaż z udziałem Autora

w Piątek
9. listopada 2018 r. o godz. 17:00

do Galerii BWA przy Rynku 11

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu
finansowym Gminy Miejskiej Sandomierz


Dariusz Piekut, `Roztoczańska Bajka 67`, akryl, płótno, 70 x 100 cm, 2018 r.Dariusz Piekut, `Zderzenia`, piórko, ekolina, tusz, 50x70 cm, 2011 r.Dariusz Piekut, `Roztoczańska Bajka 38`, akryl, płótno, 40 x 60 cm, 2017 r.
Dariusz Piekut, `W porcie XIV`, akryl, płótno, 60 x 80 cm, 2018 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009