BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

JOANNA GAŁECKA - Dzikie ścieżki. Biebrzańskie inspiracje - malarstwo - 13.01. - 5.02.2017 r.



Joanna Gałecka pochodzi z Podlasia. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziały: Grafiki i Malarstwa. Tworzy prace malarskie, grafiki i rysunki w cyklach: "Nad Czerwoną Wodą" (impresje greckie), "Pejzaże biebrzańskie", "Bazar w Aszchabadzie" (impresje azjatyckie), "Kraina Felicji", "In modo barocco", "Dni Nocy", i inne.
Była stypendystką Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza i Fundacji im. Jana Pawła II w Rzymie. Otrzymała kulka nagród za swoje prace, m.in. Kilkakrotnie Grand Prix i wyróżnienia w konkursach "Najlepsza Grafika Miesiąca" i "Mały Format" oraz Nagrodę Fundowaną Firmy "Bilans" na "Salonie 100-lecia ZPAP. Zorganizowała ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in.: Galeria "Kanonicza 1" w Krakowie (1991), Galeria TPSP "Pałacyk" w Warszawie (1993), Muzeum Alfonsa Karnego w Białymstoku (z Jerzym Pankiem, 2000), Salon Związku Malarzy Białoruskich w Grodnie (2001), Muzeum Narodowe w Aszchabadzie (2001), Galeria "Spodki" w Białymstoku (2003), BWA w Sandomierzu, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu, Kościół św. Mikołaja w Kijowie, instytut Sztuki Ukraińskiej w Krakowie, Galeria "Rękawka" w Krakowie, Galeria "Po schodach" w Siemianowicach Śl., Galeria "Lamelli" w Krakowie, Nuncjatura Apostolska w Aszchabadzie, Muzeum Regionalne w Łomży, Galeria WOAK (z Ż. Kucharską) w Białymstoku, na Forum Humanum Mazurkas w MCC w Ożarowie Mazowieckim i in.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, plenerach, projektach w kraju i za granicą. Prowadziła warsztaty artystyczne w Aszchabadzie, gdzie stworzyła "Bumasznyj Teatr" ("Papierowy Teatr") i spektakl plastyczno-muzyczny. Na zajęciach w Kiszyniowie powstało dziewięć barwnych murali.
Jest stałą uczestniczką Plenerów Malarskich w Domu Pracy Twórczej u Alicji Kaszyńskiej w Sandomierzu.

Zapraszamy na wernisaż z udziałem Autorki
w Piątek 13. Stycznia 2017 r. o godz. 17:00

oraz do obejrzenia krótkiej impresji filmowej

https://youtu.be/RspQ1zSOgZs

W sandomierskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych Joanna Gałecka wystawia po raz czwarty. Pierwszą prezentacją była wystawa z Jerzym Pankiem pt. "Wystawa Przyjaciół" w 2000 roku, później "Bazar w Aszchabadzie" w 2004 roku, w 2012 roku „Dni Nocy”, wystawa łącząca motywy różnych realizacji tematycznych w technice czarno-białego drzeworytu, a obecnie prezentuje wystawę pt. "Dzikie ścieżki. Biebrzańskie inspiracje".
Joanna Gałecka maluje z zamiłowania, nieustannie zachwyca Ją przyroda – flora i fauna Podlasia. Ten zachwyt widoczny jest w każdej pracy, skupienie, wrażliwość, ciekawość i miłość do tego co robi. Rozległe krajobrazy Biebrzańskiego Parku Narodowego, będące naturalnym i jedynym takim w Europie, środowiskiem dla zwierząt i ptactwa błotno-wodnego, stanowią dla Joanny Gałeckiej niewyczerpane źródło inspiracji. Rozlewiska i odbijające się w nich wiosenne niebo, trzciny i łąkowe zarośla maluje z właściwą sobie wrażliwością na kolor i światło. Błękity, szarości, odcienie zieleni, różów i cała paleta ugrów pojawiają się w pracach Joanny Gałeckej, która po mistrzowsku potrafi pokazać naturę krajobrazu, niuanse kolorystyczne pór roku, ich temperaturę i świetlistość. Niejednokrotnie bohaterami prac Autorki są gospodarze tej niemal zaczarowanej krainy: żurawie, bataliony, łabędzie, pełne gracji i naturalnego piękna, zatrzymane malarskim gestem w kadrze płótna, sejmikujące, walczące w godowych rytuałach czy zrywające się niespodziewanie do lotu. Joanna Gałecka prowadzi widza dzikimi ścieżkami biebrzańskich mokradeł, odkrywając świat dla wielu tajemniczy i niedostępny. Nie boi się też eksperymentować i włącza do swej palety srebro i złoto – barwy symbolizujące królewski majestat, godność i miłość, ale też słońce i niebo – tworząc niemal ikoniczny obraz przyrody. W malarstwie Joanny Gałeckiej nie ma kokieterii, jest szczera w tym co robi i śmiało można powiedzieć iż niektóre z prac Joanny są wręcz mistyczne, jak np. niewielkich rozmiarów płótno, na którym Autorka przedstawiła prawie niewidoczną, samotną postać człowieka w łódce sunącej po bezkresnej przestrzeni biebrzańskich mokradeł. Człowiek w zderzeniu z majestatem przyrody wydaje się schodzić na dalszy plan, jednak zgłębiając tajemnice Natury może przybliżyć się do Absolutu, kontemplując obraz świata afirmować życie.
Niewielu artystów potrafi tak jak Joanna pokazać migotliwość wody, grozę burzowego nieba czy zgiełk ptasich sejmików, pokazać przyrodę budzącą się do życia i człowieka zdającego się być tylko gościem na dworze Natury.
Profesor Barbara Szubińska we wstępie do jednego z katalogów o sztuce Joanny Gałeckiej napisała: "Naturalny i prosty z pozoru sposób opisywania świata jest świadectwem uczciwości artystycznej i wyrafinowania."
Trudno z tymi słowami się nie zgodzić.
Katarzyna Pisarczyk



Wernisaż wystawy Joanny Gałeckiej pt. ,,Dzikie ścieżki. Biebrzańskie inspiracje,, - jeden z gości wylosował pracę Autorki.Wernisaż wystawy Joanny Gałeckiej pt. ,,Dzikie ścieżki. Biebrzańskie inspiracje,, - Galeria BWA - 13.01.2017 r.
1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009