BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

URSZULA WILK - Linie - niezależne byty malarskie - 23.09. - 16.10.2016 r.Urszula Wilk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Główniej na I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta, stypendystka The Pollock-Krasner Foundation, Nowy York, USA. Jest autroką ponad 30. wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie.
W roku 2012 była rezydentką Shangyuan Art Muzeum w Chinach. Finałem pobytu była wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia, wsparta finansowo przez Instytut Adama Mickiewicza - Kultura Polska na świecie, w roku 2013 wystawa została zaprezentowana w Muzeum Miejskim Wrocławia i zrealizowana w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 Urszula Wilk otrzymała Nagrodę Roku 2013 ZPAP, Okręg Wrocławski. W 2015 roku Nagrodę Główną w konkursie Międzynarodowe Biennale Akwareli, Shenzhen, Chiny (Shenzhen International Watercolor Biennal Exhibition, 2015).


Urszula Wilk w Galerii sandomierskiego BWA prezentuje wystawę „Linie - niezależne byty malarskie”, na której znalazły się również prace z cyklu „Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu”.
Współczesny człowiek żyje w świecie kodów, znaków i symboli najczęściej nie zdając sobie z tego sprawy. Często sam jest ich twórcą, wszystko co tworzy, a co dotyczy kształtu naszego życia może być jedynie umową. Jednym z takich umownych znaków może być linia. Jest ich naprawdę wiele - linia łącząca dwa punkty A i B, linia podziału, linia horyzontu, linia brzegowa, graniczna, demarkacyjna, linia życia, dead line i wiele innych, tych dosłownych jak też metaforycznych, których znaczenie w istotny sposób odbiega od geometrycznego tworu, mającego tylko jeden wymiar. Linie ograniczają przestrzeń, organizując ją jednocześnie, kostytuują kształty. W zamyśle Autorki stały się niezależnymi bytami malarskimi i w pokazanych na wystawie płótnach grają pierwsze skrzypce. Prostota i czystość determinują charakter cyklu, impastowo malowane nie mają tylko dekoracyjnego charakteru, sprawiają że przestrzeń staje się trójwymiarowa, płaszczyzna zyskuje głębię, a plątanina z pozoru chaotycznie przebiegających linii tworzy przemyślaną konstrukcję, opartą na uczuciach i przeżyciach Autorki. Zdecydowana linia nadaje dziełom zwięzłą, spójną formę i nadaje obrazowi nie tylko estetyczny sens i charakter. Linie tworzą swego rodzaju ścieżki, labirynt doznań i przeżytych chwil zapisanych w pamięci, po którym Artystka prowadzi widza w głąb jego własnych doświadczeń. Delikatna siatka neuronów tworzy intymny i bardzo osobisty świat odczuć i emocji, które przecież definiują człowieka i stanowią o jego jestestwie. Sztuka Urszuli Wilk to swego rodzaju przesłanie emocjonalne i wyobrażeniowe, jest żywą tkanką pulsującą kolorem (choć w ramach ograniczonej gamy barw), odwagą gestu, jest zróżnicowana a zarazem jednorodna, nie poddaje się klasyfikacjom, jest raczej rodzajem zadumy nad związkiem pomiędzy nieskończonością a kruchością ludzkiego życia.
Katarzyna Pisarczyk


Urszula Wilk, z cyklu 'Linie niezależne byty malarskie', olej, płótno, 175 x 200 cm, 2015 r.Urszula Wilk, z cyklu 'Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu', olej, płótno, 200 x 320 cm, 2005-2006 r.Urszula Wilk, z cyklu
Wernisaż wystawy Urszuli Wilk 'Linie niezależne byty malarskie', 23.09.2016 r.Wernisaż wystawy Urszuli Wilk 'Linie niezależne byty malarskie', 23.09.2016 r.Wernisaż wystawy Urszuli Wilk 'Linie niezależne byty malarskie', 23.09.2016 r.
Wernisaż wystawy Urszuli Wilk 'Linie niezależne byty malarskie', 23.09.2016 r.Wernisaż wystawy Urszuli Wilk 'Linie niezależne byty malarskie', 23.09.2016 r.Wernisaż wystawy Urszuli Wilk 'Linie niezależne byty malarskie', 23.09.2016 r.
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009