BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ALEX JOHANSON - Jak nie zmyślone, jak zmyślone - rzeźbione i malowane - 11.03. - 10.04.2016 r.Od lat zajmuję się ceramiką, malarstwem i rzeźbą. Zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią zamieszkałem w górach i tu tworzę swoje prace. Staram się aby forma i kolorystyka były ciekawe oraz oryginalne. Wśród moich prac ceramicznych można odnaleźć kobiety o smukłej talii i obfitym biuście, mężczyzn w cylindrach czy też kobietę lajkonika. Od niedawna tworzę krótkie cykle rzeźb. Do najciekawszych cykli zaliczam: “Pocałunki”, “Koto...sony”, “Ptako...sony”, "Bober...sony", "Po kolędzie..." czy "EURO 2012 - Kibole". W miarę możliwości uczestniczę w międzynarodowych plenerach artystycznych, gdzie tworzę dużych rozmiarów rzeźby wykonane w drewnie.

www.alexjohanson.blogspot.comJednym w pierwszych wrażeń, jakie się narzucają zwiedzającym wystawę twórczości plastycznej Zbigniewa Burego – vel Alexa Johansona jest zaskoczenie wielością tematów, odniesień, powtórzeń, form i technik. Sam artysta twierdzi, że świat jego alter ego (Alexa Johansona) jest "rzeczywistością jakby równoległą", wyprowadzoną wprost z życia.
Spróbujmy uporządkować. Prace prezentują malarstwo, rzeźbę i ceramikę. Zwłaszcza ceramikę. Język tych dzieł nawiązuje do sztuki dziecka – swobodnych wyobrażeń rzeczywistości, mocno uproszczonych, często geometrycznych form. Swoiste "innobyty" – karykaturalne koguty, ptasie głowy, wynaturzone formy zwierzęce zaludniają ten świat. Wypełnia go wszechobecny Eros. Szokuje mocno przerysowanymi szczegółami i dosłownością namiętnych sytuacji; obsesją seksu. Autor nawiązuje w nich do rubasznego, sowizdrzalskiego humoru, którego korzenie odnajdujemy w sztuce prymitywnej. Współczesnym punktem odniesienia jest natomiast wirtualna rzeczywistość internetowa – swoiste "fantasy". Ale i sam twórca.
Niektóre ptasio – zwierzęce głowy mają coś z autoportretu specyficznie "odwróconego podszewką" i odsłaniającego żartobliwy, zabarwiony odcieniem ironii stosunek do świata. Oglądamy więc prace nawiązujące do przeszłości; aluzje do Leonarda da Vinci sąsiadują z odniesieniami do Picassa, postacie historyczne z aktualnymi wydarzeniami np. "EURO 2012 – kibole", "Kolędnicy" i "Anioły" z ”Pocałunkami”.
Spoiwem są charakterystyczne detale: guziki, broszki, nakrycia głowy, kokardki, gwiazdki, wyłupiaste oczy, dekoracyjne rysunki w stylu dziecięcych szlaczków na kołnierzykach i pieczołowicie uczesane fryzury. Wyróżnikiem twórczości tego artysty dwojga oblicz jest osobliwy klimat lekkości i zabawy, w labiryncie tematów, barw, technik i form.
Czy odsłoni jeszcze inne pokłady artystycznej osobowości?
Krystyna Korbut - Płonka


Biała Królowa, ceramika, 60 x 30 x 28 cm,2016 r.Czarny Król, ceramika, 71 x 41 x 16 cm, 2016 r.Zakochani w Kazimierzu, akryl, pł., 82 x 41 cm, 2015 r.
Folwark zwierzęcy, plakat, 100x 70 cm, 2010 r.Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.
Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.
Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.Alex Johanson, wystawa pt. `Jak nie zmyślone, jak zmyślone`, Galeria BWA w Sandomierzu - 11.03. - 3.04.2016 r.
Strona: 1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009