BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Maria Malczewska - Bernhardt - TEATR ŻYCIA - malarstwo - 20.11. - 15.12.2015 r.



Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1970-1977 na wydziale malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Buczka i prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom w 1977 roku. W latach 1980-1982 podyplomowe studia na wydziale scenografii teatralnej i filmowej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ukończenia studiów prowadzi nieprzerwanie działalność artystyczną. Udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. „Pokolenia - Tendencje”, BWA, Kraków; „Absolwenci II”, Galeria Pryzmat, Kraków; „Artyści z Krakowa”, Kunsthalle, Norymberga; „Kunstspektrum”, Pałac Sztuki, Dϋsseldorf; „Art Cologne”, Kolonia; „Art Basel”, Bazylea; Państwowe Muzeum Narodu i Gospodarki, Dϋsseldorf; Galeria Gering, Frankfurt; Muzeum Śląska Opolskiego, Opole; "24 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego", Szczecin; Galeria Centrum, NCK, Kraków. Prace artystki znajdują się w zbiorach muzealnych, miejskich i prywatnych m. in.: w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwajcarii oraz w USA.

Nagrody:

I-sza nagroda Związku Artystów Plastyków w Dϋsseldorfie.
II-ga nagroda Wojewody Zachodniopomorskiego na 24 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.



Historia pastelu zaczęła się w paleolicie, kiedy twórcy malowideł w grocie Lascaux wykorzystali do ich tworzenia tłuste glinki zabarwione tlenkami żelaza, przede wszystkim ochrą. Spełniły one rolę prehistorycznych pasteli i w połączeniu z kredą i węglem dały spektakularny efekt. W czasach nowożytnych pierwszym, który opisał i prawdopodobnie zastosował technikę pastelu był Leonardo da Vinci, jednak za jego odkrywcę uważa się francuskiego artystę Jeana Perreala.1)
Okresem największego rozkwitu pastelu był wiek XVIII. We Francji tworzyli tacy mistrzowie jak: Joseph Vivien, Rosalba Carriera, Maurice Quentin de La Tour, Jean-Etienne Liotard, Jean-Baptiste Simeon Chardin, Anton Raphael Mengs, a w Polsce: francuski malarz Louis Marteau, który tworzył m.in. portrety Branickich, Czartoryskich, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ponadto Aleksander Kucharski, Anna Rajecka, Józef Pitschmann.
Ogromne znaczenie w rozwoju pastelu miał impresjonizm. Pastelem posługiwali się niemal wszyscy francuscy impresjoniści, by wymienić choćby Cloude’a Monet’a, Augusta Renoir’a, Edgara Degas czy Henri Toulouse-Lautrec’a i bardziej nam współcześni: Pablo Picasso, Marc Chagall, Paul Klee. Żywo interesowali się nim również polscy malarze: Aleksander Orłowski, Artur Grottger, Witold Pruszkowski, Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Zygmunt Waliszewski.
Maria Malczewska-Bernhardt wpisuje się w poczet znakomitych artystów tworzących tą trudną, ale fascynującą techniką. Pastele nie żółkną i nie brązowieją jak farby olejne, nie ciemnieją, co jest ich wielką zaletą, jednak są nietrwałe, łatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom, osypują się tracąc swój blask, wymagają specjalnych opraw. Nieczęsto się je wystawia właśnie ze względu na ich kruchość.
Cykl „Teatr życia” Marii Malczewskiej- Bernhardt znajduje głębokie odniesienie do człowieka, spraw doczesnych i ostatecznych. Autorka ujawnia w nim związek dwóch sfer – sacrum i profanum. Jedna sfera nie może istnieć bez drugiej, ujawnia więc podwójną naturę świata – i człowieka, jako jego części – duchową i materialną. Bogata, suto marszczona draperia spowijająca przedstawiane postaci, z jednej strony stanowi granicę pomiędzy obiema sferami, pomiędzy tym co konstytuuje człowieka i powoduje, że jest świadomym siebie, duchowym bytem zwróconym ku swemu wnętrzu, a tym co nieświęte i przyziemne. Z drugiej strony – łączy ona oba światy, obie przestrzenie idei i materii. Przypomina o ciągłym dążeniu człowieka do przemiany i doskonałości, o ciągłym zmaganiu ze Stwórcą i samym sobą. Jedna z prezentowanych na wystawie prac, „Portret II” to postać cała spowita białą materią. Wyłania się z ciemnej przestrzeni, zostawiając ją za sobą. Nie widzimy jej twarzy, nie wiemy w jakim jest wieku, czy jest kobietą czy mężczyzną, widzimy Człowieka – siedzibę sacrum. Świeci wewnętrznym blaskiem, rozjaśnia ciemność, emanuje spokojem, intryguje i fascynuje.
W kręgu malarskich zainteresowań Marii Malczewskiej-Bernhardt pozostaje także sam sposób, w jaki układają się fałdy materiału, jego struktura, odbijające się w załamaniach tkaniny światło, kolor tła które choć niewidoczne odbija się w atłasowych fałdach niczym w lustrze. To powoduje, że okrywające ciało fałdy materii po trosze zasłaniają i odsłaniają tajemnice, to co ma być niewidoczne – takie pozostaje i to, co ma być widziane – takie jest.
Malarstwo Marii Malczewskiej-Bernhardt mistrzowskie warsztatowo, rzetelne w odwzorowaniu szczegółów, niesie ze sobą głębokie humanistyczne wartości. Sięgając do najlepszych tradycji malarstwa europejskiego Artystka pozostaje wierna sobie i swoim przekonaniom, opowiada o kondycji człowieka, jego uczuciach i emocjach, fascynuje nie-dosłownością.
Katarzyna Pisarczyk



1) Krystyna Gutowska-Dudek, O pastelu i jego mistrzach, KAW, Warszawa 1982, s.5




Maria Malczewska - Bernhardt, Teatr życia III, pastel, 100 x 140 cm, 1989 r.Maria Malczewska - Bernhardt, Bez tytułu, pastel, 100 x 140 cm, 1994 r.Maria Malczewska - Bernhardt, Biała kurtyna, pastel, 100 x 140 cm, 2007 r.
Maria Malczewska-Bernhardt i Katarzyna Pisarczyk otwierają wystawę malarstwa pn. Teatr życia w Galerii BWA w SandomierzuMaria Malczewska-Bernhardt i Katarzyna Pisarczyk, wernisaż wystawy pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r.,fot. Maciej BernhardtWernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r.
Wernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r.Wernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r., fot. Maciej BernhardtWernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r., fot. Maciej Bernhardt
Wernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r., fot. Maciej BernhardtWernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r.Wernisaż wystawy Marii Malczewskiej-Bernhardt pn. Teatr życia, Galeria BWA w Sandomierzu, 20.11.2015 r.
Strona: 1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009