BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

GABRIELA CICHOWSKA - Ostatnie przedstawienie Panny Esterki. Ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu Korczaku - 13.03. - 6.04.2015 r.



Gabriela Cichowska, urodzona w 1984 roku w Rzeszowie jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Otrzymała między innymi Opera Prima - I Nagroda za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2009 roku Bologna Ragazzi Award za ilustracje do książki "Fantje", Gimpel Verlag (wydana w Polsce przez wydawnictwo Muchomor pt.: "Słoniątko").
     W lipcu 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna (Gustav-Heinemann-Friedenspreis), przekazaną przez niemiecką panią Minister ds. Rodziny, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu Nadrenii Północnej Westfalii Utę Schäfer za dzieło wspólne książkę "Fräulein Esthers letzte Vorstellung / Ostatnie przedstawienie Panny Esterki" (tekst Adam Jaromir, ilustracje Gabriela Cichowska). Książka opisuje życie Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Domu Sierot w Getcie Warszawskim.
Książka ta jest również w bieżącym roku nominowana do  Niemieckiej Nagrody za Literaturę Młodzieżową (Deutsche Jugendliteraturpreis), przyznawanej podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie).

Charakterem i jakością swoich projektów Gabriela Cichowska nawiązuje do tradycji „starej szkoły polskiej ilustracji książkowej”, nacechowanej dążeniem do poetyckiej syntezy, spektakularnych rozwiązań kolorystycznych, a przede wszystkim do kultywowania sztuki bardzo indywidualnej, bezpośredniej i raczej ciepłej, niezależnie od podejmowanego tematu.
(GC)


W Galerii Sztuki Współczesnej sandomierskiego BWA Gabriela Cichowska pokazuje oryginalne ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu Korczaku "Ostatnie przedstawienie Panny Esterki", nagrodzonej w 2014 roku Pokojową Nagrodą Gustava Heinemanna. Jest to jedna z najważniejszych nagród dla autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej w Niemczech. Adam Jaromir jest autorem niełatwej w odbiorze książki o życiu Janusza Korczaka w Getcie Warszawskim, o wychowawcach i ich małych podopiecznych z Domu Sierot, o nieustannych staraniach o przetrwanie i zachowanie godności w czasach Holocaustu. Dotyka bezpośrednio egzystencji, poruszając tematy głodu, choroby i śmierci. Autorka ilustracji do książki Adama Jaromira - Gabriela Cichowska stworzyła przepiękny cykl, będący z jednej strony dziełem autonomicznym z drugiej zaś, tworzącym autonomiczną całość z tekstem Adama Jaromira. Wzruszające ilustracje Gabrieli Cichowskiej opowiadają o życiu najmłodszych tak okrutnie doświadczonych przez los. Ukazują rozpacz i strach Starego Doktora o podopiecznych, a jednocześnie poświęcenie i oddanie, tytaniczną wręcz pracę, by w koszmarze wojny dzieci mogły zaznać choć odrobinę "normalności". Podczas, gdy Janusz Korczak zabiegał o podstawowe potrzeby dzieci, jedna z wychowawczyń, tytułowa Estera zajmowała dzieci przygotowaniem przedstawienia na kanwie opowiadania Rabindranatha Tagore pt. "Poczta". To pozwoliło wychowankom Starego Doktora na chwilę zapomnieć o wojnie, głodzie i strachu. Ilustracje Gabrieli Cichowskiej w technice monotypii i kolażu, są oszczędne w formie i kolorystyce, szczegóły ograniczone do niezbędnego minimum, a odwzorowanie oryginalnych listów, druków i planów miasta dopełnia całości kompozycji i stanowi przejmującą relację z życia w Getcie. Gabriela Cichowska w swoim cyklu, niosącym głęboko etyczne i humanistyczne wartości, stworzyła wzruszającą opowieść o człowieku, który bez względu na okoliczności w ekstremalnych warunkach potrafi zachować swoje człowieczeństwo.
Drugim prezentowanym w Galerii BWA cyklem jest cykl rysunków poświęcony "70 rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii". Swoją poetyką, sposobem kształtowania przestrzeni, środkami artystycznego wyrazu przypomina nieco cykl ilustracji do książki A. Jaromira i podobnie jak on niesie w sobie ogromny ładunek emocji oraz nieprzemijające humanistyczne i humanitarne treści.
Jak napisano na wstępie twórcy książki, autor Adam Jaromir, ilustratorka Gabriela Cichowska i graficzka Dorota Nowacka, zostali nagrodzeni w ubiegłym roku Pokojową Nagrodą Gustava Heinemanna. To w pełni zasłużona nagroda i choć to niełatwa lektura, opowiadająca o prawdziwej historii, trafia do świadomości każdego, nie tylko młodego człowieka. Także wystawa – cykl ilustracji – zostawia ślad, zmusza do myślenia, przypomina o Holocauście, bo trzeba o Holocauście przypominać, bo ciągle na Ziemi ktoś ginie, bo wojny toczą się bez przerwy, bo los najmłodszych w każdej wojnie jest tragiczny.

Katarzyna Pisarczyk





Gabriela Cichowska, Modlitwa, ilustracja do książki Adama Jaromira pt. Ostatnie przedstawienie Panny EsterkiGabriela Cichowska, okładka do książki Adama Jaromira pt. Ostatnie przedstawienie Panny EsterkiGabriela Cichowska, z cyklu 70 rocznica lądowania wojsk alianckich w Normandii
Gabriela Cichowska, Galeria BWA w Sandomierzu, 13.03.2015r., wernisaż wystawy pt. Ostatnie przedstawienie Panny Esterki - ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu KorczakuGaleria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Gabrieli Cichowskiej pt. Ostatnie przedstawienie Panny Esterki - ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu KorczakuGabriela Cichowska, wernisaż wystawy pt. Ostatnie przedstawienie Panny Esterki, Galeria BWA w Sandomierzu, 13.03.2015 r.
Galeria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Gabrieli Cichowskiej pt. Ostatnie przedstawienie Panny Esterki - ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu KorczakuGaleria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Gabrieli Cichowskiej pt. Ostatnie przedstawienie Panny Esterki - ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu KorczakuGaleria BWA w Sandomierzu, wernisaż wystawy Gabrieli Cichowskiej pt. Ostatnie przedstawienie Panny Esterki - ilustracje do książki Adama Jaromira o Januszu Korczaku
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009