BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Janusz BaRan - Re_konstrukcje - rysunek, metal, collage - 5 - 21 IX 2014 r.



Janusz Baran urodził się w 1958 roku w Sandomierzu. Studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z grafiki artystycznej uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1983 roku. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią i instalacjami przestrzennymi. Od roku 2000 jest związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2006 roku obronił przewód doktorski na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie i otrzymał tytuł doktora sztuki. Pracuje w Zakładzie Grafiki Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, gdzie prowadzi pracownię wklęsłodruku.

Ważniejsze wystawy: 1989 - Festiwal Francophonic - Artists Polonais, Lyon, Annce; Galerria Sztuki Współczesnej - BWA Bielsko Biała, 1991, 1999 - Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, 1993 - Kunstler aus Sandomierz in Emmendingen, Kommunale Galerrie, 1995 - Galeria Uniwersytecka, UŚ Cieszyn, 2007 - Artyści Akademii Świętokrzyskiej, Galeria ASP Łódź; Poliptyk graficzny, Galeria “Piwnice”, BWA Kielce, 2008 - 9 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec Świętokrzyski, 2009 - 6 International Triennal of Graphic Art, Bitola, Macedonia, 2010 - Ślady materii - materia śladów, BWA Sandomierz.


W Galerii sandomierskiego BWA artysta zaprezentował prace znajdujące się w kręgu jego twórczych zainteresowań, grafikę, kolaż, rysunek i fotografię. Industrialne pejzaże z lat 90-tych XX wieku, w których artysta stawia na pierwszym miejscu układy prostych linii i brył, determinujących wyraźne kontrasty światłocieniowe między jasną powierzchnią kartki a satynową czernią węglowej kredki. Kompozycje nieprzedstawieniowe oparte na relacjach wertykalnych z elementami poziomymi, których inspiracją jest natura i wszystko co z natury bierze swój początek, a także fascynacja samą naturą światła i cienia. I chyba właśnie ta ostatnia pozwoliła artyście na pokazanie niezwykłych fotograficznych krajobrazów stworzonych nie tylko przez naturę, ale również ręką człowieka. Intrygujący i wiele mówiący jest również cykl wielkoformatowych grafik "Porta Venezia" , przedstawiający XV-wieczne drewniane drzwi, które artysta zobaczył w Wenecji. Zniszczone zębem czasu, oparte o ścianę, do niczego już nie służące, nadal jednak pozostają ogniwem łączącym wieki i pokolenia, są symbolem przejścia między światami, przejścia z jednej strefy do drugiej, z ciemności do światła.
Tytułowe "re_konstrukcje" można rozumieć w dwójnasób.
Z jednej strony stanowią reporterski zapis zastanej rzeczywistości, pokazują świat zewnętrzny, bez ozdobników i zbędnych znaków, z drugiej ukazują wewnętrzny świat wrażliwego i świadomego siebie artysty, dla którego rzeczywistość jest pretekstem do pokazania wszystkiego co go porusza i powoduje, że chwyta za ołówek, rylec czy aparat fotograficzny.

Katarzyna Pisarczyk



Zapraszamy na wernisaż - wstęp wolnyDyrektor BWA Katarzyna Pisarczyk i Janusz Baran otwierają wystawę, 5.09.2014 r.Janusz Baran, wernisaż 5.09.2014 r.
Janusz Baran z gośćmi Wernisaż - 5.09.2014 r.Na wernisażu nie zabrakło artystów, tu Zbigniew Warpechowski w rozmowie z malarką Edytą Lach
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009