BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

MAŁGORZATA HOŁÓWKA - Malarstwo, ZBIGNIEW BIELAWKA - Rysunek - 4 - 27 VII 2014 r.



MAŁGORZATA HOŁÓWKA urodziła się w 1954 roku w Krakowie. Studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1980 roku w pracowni prof. Andrzeja Pietscha i Adama Hoffmana. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

"... Małgorzata Hołówka świadomie wybrała formę obrazowania. Jej malarstwo jest naturalne, piękne, mądre. Zawiera cechę prawdy i przenosi widza w sferę, której słowami nie da się łatwo określić. To trzeba zobaczyć. Są to obrazy bardzo skromne, pozbawione patosu, a jednocześnie niezwykle bogate, z wrażliwością przekazujące rytm ziemi i czasu, nastrój chwili, zapach powietrza, wilgoć deszczu. Mistrzowskie konstrukcje światła i proporcje w płaszczyźnie obrazu sprawiają, że te małe w formacie obrazy są zadziwiająco monumentalne. Malowane niby od niechcenia zawierają taki ciężar gatunkowy, że trudno od nich oderwać oko. W dziełach wcześniejszych jak i obecnych zwłaszcza w malarstwie, czuję Jej przynależność do określonej generacji. Jest to zaleta i znak rozpoznawczy jakości. Nie wiąże się z zależnością stylistyczną lecz mentalną, pozwalającą artystce docenić wartości tkwiące w kulturze miejsca i czasu. ..."
prof. Barbara Szubińska, fragment wstępu do katalogu

ZBIGNIEW BIELAWKA urodził się w Krakowie w 1953 roku. W latach 1973-1978 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Studiował również na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie w Pracowni prof. Nilsa Stenquista. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię. Swoje prace prezentował w dwudziestu kilku wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych.

"... Bielawka nie należy do czołówki artystów art worldu, przemieszczających się pomiędzy wielkimi instytucjami (choć wystawiał i w Szwecji, i w Niemczech, i w USA); należy do lokalnych artystów, którzy skierowani na lokalną społeczność radykalnie decentralizują układ sił układu instytucjonalnego. W tym znaczeniu reprezentuje nurt krytyki instytucjonalnej, gdyż ukazuje niewspółmierność swojej różnorodnej kreatywności w stosunku do wymogów i oczekiwań galeryjnych. Znamy go nie tylko jako świetnego rysownika, jako grafika, fotografika i malarza, ale jako twórcę równoległych światów, w których króluje tajemnicza postać Jaccobca, będącym kimś w rodzaju alter ego czeskiego Járy Cimrmana – postaci stworzonej przez Zdeněka Svěráka. Wraz z Jaccobkiem otwierają się horyzonty teatru, literatury i dadaistycznej zabawy. Jaccobco nie tylko bowiem istnieje w formie przypowieści, pozostawionych śladów, ale w formie najróżniejszych form artystycznych wykonywanych przez różnych artystów – a marsz Jaccobca, skomponowany przez Marka Wilczyńskiego, grany jest dzisiaj jako miejska klasyka podczas różnych świąt, zyskując powoli rangę bliską hejnału z wieży kościoła Mariackiego. ..."
fragment tekstu Anny Markowskiej - Artysta malarz
Dekada Literacka 2011, nr 5/6 (248/249)


Zapraszamy na wernisaż 4 Lipca 2014 r. godz. 17:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sandomierz Rynek 11



Galeria BWA w Sandomierzu - fragment wystawy pt. ,,Rysunek,, Zbigniewa Bielawki Galeria BWA w Sandomierzu - fragment wystawy pt. ,,Rysunek,, Zbigniewa BielawkiGaleria BWA w Sandomierzu - fragment wystawy ,,Malarstwo,, Małgorzaty Hołówki i ,,Rysunek,, Zbigniewa Bielawki
Wernisaż - 4.07.2014 r. Wernisaż - 4.07.2014 r.Wernisaż - 4.07.2014 r. - Małgorzata Hołówka z Ryszardem Gancarzem, sandomierskim artystą
Wernisaż - 4.07.2014 r.
1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009