BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

Rafał Urbański - DEFRAGMENTACJE - QR2 - malarstwo 14 III - 6 IV 2014 r.Rafał Urbański – absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Dyplom z malarstwa sztalugowego obronił w pracowni prof. Jana Walaska. Należy do ZPAP okręg kielecki (od 2010 roku jest członkiem zarządu związku) i Stowarzyszenia Twórczego "Zenit", gdzie jest współorganizatorem wystaw kieleckiego środowiska komiksowego. Zajmuje się malarstwem oraz komiksem, grafiką cyfrową, prezentacjami video, projektowaniem internetowym i poligraficznym. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele malarskich wystaw zbiorowych, publikacji komiksowych i wydawniczych. Pełni również funkcję zastępcy redaktora naczelnego w magazynie "Projektor - kielecki magazyn kulturalny". Obecnie rozpoczął studia III stopnia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Cykl QR po raz pierwszy został pokazany podczas wystawy "Przedwiośnie 36" w kieleckim BWA (Czerwiec 2013) i podczas wystawy indywidualnej w Galerii ZPAP "Tycjan" w Kielcach (Sierpień 2013).

"W kontekst intermedialnych poszukiwań uwzględniających potrzebę integracji sztuki i nauki, znakomicie wpisuje się praktyka artystyczna Rafała Urbańskiego. Absolwent ISP UJK w Kielcach przez kilka lat od ukończenia studiów zajmował się twórczością komiksową i reklamą uzyskując wysoki poziom profesjonalności i uznanie potwierdzone – zwłaszcza w sztuce komiksu – nagrodami w konkursach. Uwagę przyciągają, ujawniając priorytety strategii twórczej artysty, eksperymenty w przestrzeni malarstwa i nowych mediów. Ich podsumowaniem, można sądzić, jest cykl abstrakcyjnych obrazów prezentowany pod wspólną nazwą QR. Dodać trzeba, że QR to nazwa popularnych kodów umieszczanych na produktach i w czasopismach, służących zazwyczaj ich identyfikacji. QR są więc nośnikami treści. W takim znaczeniu kody wpisane w płaszczyznę każdego z obrazów stawały się integralną częścią każdego z nich oraz nieodzownym warunkiem poznania. Do odczytania "zaszytych" treści wystarczał smartfon lub tablet. Wystawa QR stawia Rafała Urbańskiego w kręgu nielicznych artystów intermedialnych."
Małgorzata Bielecka, [w:] Kapitał Sztuki-Twórcy-Instytucja-Kolekcja, BWA Kielce 2014, katalog wystawy

Defragmentacje - QR2
Trochę przewrotny tytuł nosi najnowsza wystawa Rafała Urbańskiego prezentowana w  sandomierskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Artysta pokazuje realizowany od roku cykl intermedialnych prac malarskich, ale też grafik i prezentacji video, łączący sztukę ze zjawiskami z obszaru nauki i szeroko pojętej kultury materialnej. Do pełnego odbioru sztuki Rafała Urbańskiego potrzebny jest smartfon lub tablet. Alfanumeryczny, dwuwymiarowy, kwadratowy kod graficzny  QR (z angielskiego: Quick Response – szybka odpowiedź), umożliwił autorowi zakodowanie znaków literowych, ale też innych określonych przez niego symboli. Kod QR niesie więc dowolne treści, które w połączeniu z tradycyjnym malarstwem sztalugowym tworzą zupełnie nowe jakości. Zaś tytułowa defragmentacja – termin bardziej z dziedziny informatyki niż sztuki – doskonale wpisuje się w ideę i zamysł twórczy Rafała Urbańskiego. Obraz może być odbierany na kilku płaszczyznach. W warstwie estetycznej poprzez impastowe nakładanie wielu kolorów autor osiąga ciekawe efekty barwne, mimo niemal monochromatycznej palety, niezwykle malarskie. Warstwa emocjonalna dzieła, na płaszczyźnie bezpośredniego odbioru, ekscytuje i prowokuje do działania, wyzwala chęć poznania, wniknięcia do wnętrza dzieła. Narzędzie, którym stał się obraz, dzięki tytułowej defragmentacji może "działać wydajniej". Obraz stał się kluczem, który otwiera przed widzem nowe wartości, oprócz czysto estetycznych, także intelektualne, a oglądanie wystawy staje się intrygującą przygodą.

Katarzyna Pisarczyk


O wystawie napisali:

http://news.o.pl/2014/03/15/rafal-urbanski-defragm...

Zapraszamy na wernisaż z udziałem Autora
Piątek - 14 Marca 2014 r. - godz. 17:00
Wstęp wolny
QR3QR15QR4
QR6QR8Dyrektor BWA Katarzyna Pisarczyk  i Rafał Urbański otwierają wystawę ''Defragmentacje - QR2''
Rafał Urbański objaśnia jak ''odczytywać'' jego obrazyWernisaż wystawy Rafała Urbańskiego  ''Defragmentacje - QR2'' - 14 III 2014 r. Wernisaż wystawy Rafała Urbańskiego ''Defragmentacje - QR2'' - 14 III 2014 r.
Skanowanie kodu QR zamieszczonego na obrazie
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009