BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

MIROSŁAW KOPROWSKI - Trytonia (19.10. - 11.11.2012)Mirosław Koprowski urodził się w 1974 roku w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi; studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru (1998-2002) oraz na Wydziale Grafiki i Malarstwa (2002-2005), dyplom w 2005 roku z malarstwa i rzeźby. Od 2008 roku opiekun Galerii Kobro w łódzkiej ASP. Obecnie zatrudniony na stanowisku asystenta w Pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej przez profesora ASP Janusza Antoszczyka na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki artystycznej, papieru czerpanego i rzeźby. Od 1997 roku uprawia wspinaczkę górską, głównie w Tatrach; jest współautorem kilku nowych dróg i kombinacji wspinaczkowych w Tatrach.


"... Obecni krytycy analizując twórczość artystów zastanawiają się nad tym "co chciał wyrazić", czy jego sztuka jest "konceptualna", "aktualna" etc. Twórczość Mirka Koprowskiego nie podejmuje "ważkich" zagadnień społecznych, politycznych, ekonomicznych. Z jego obrazów wyłania się człowiek, który jest szczęśliwy dlatego, że maluje. Maluje to co kocha, często po pas w śniegu, zmęczony i zmarznięty, czerpiąc radość po prostu z samego procesu tworzenia. Procesu spontanicznego, nie przemyślanego (czy raczej: "wydumanego"), dającego głęboką artystyczną satysfakcję.
W czasach, w których tego typu postawa (przynajmniej w naszym kraju) jest coraz rzadziej spotykana i traktowana jako swoiste curiosum, tym bardziej powinniśmy cenić takich twórców. Dziś - zdaniem wielu - wszystko może być artystą. Nie istnieją żadne kryteria, wszystko jest dozwolone. Dlatego warto doceniać prawdziwą pasję, która w połączeniu z prawdziwym talentem i wyjątkową pracowitością daje efekt widoczny na obrazach Mirka Koprowskiego." 
Łukasz Mikołaj Sadowski, fragment wstępu do katalogu


1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009