BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ZBIGNIEW LIWAK - grafika, rysunek (21.09. - 14.10.2012)Zbigniew Liwak urodził się w 1960 roku w Zamościu. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał w 1986 roku w pracowni Druku Płaskiego i Wklęsłego IWA UMCS pod kierunkiem prof. Danuty Kołwzan Nowickiej. Od 1987 pracuje na Wydziale Artystycznym jako pracownik dydaktyczno-naukowy w Pracowni Grafiki Projektowanej i Litografii. W 2006 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką i rysunkiem. Członek ZPAP, okręg Lublin, od 1989 roku. W dorobku artystycznym posiada 16 wystaw indywidualnych oraz udział w około 100 wystawach zbiorowych, konkursowych i przeglądach w kraju i za granicą.


"Zbigniew Liwak w Galerii BWA w Sandomierzu - od 21 września do 14 października 2012 roku - prezentuje wystawę pt. "Grafika, rysunek". Inspiracją jest dla artysty codzienność, jego życiowe doświadczenie i wybory, chętnie sięga też do rozważań filozoficznych lub metafizycznych. Opowiada o ważnych wydarzeniach, bezpośrednio go dotykających, czasem ironicznie, a czasem z humorem, zawsze jednak z dystansem do siebie. Z. Liwak zaprasza do swojego świata wysublimowanych kształtów i znaczeń. Jego prace przyciągają, hipnotyzują, nikogo nie pozostawiają obojętnym. Drobne ślady rylca układają się w misterną siatkę wzorów, które odbiorca delikatnie kierowany przez artystę, zawsze jednak odczyta po swojemu. Rysunek traktowany jest przez artystę bardzo poważnie, jako dzieło autonomiczne i skończone, nie tylko jako szkic będący początkiem innego graficznego lub malarskiego dzieła. Artystyczna wrażliwość, dojrzałość, szacunek dla widza, ciekawość świata i ludzi, poparte solidnym warsztatem tworzą obraz artysty przez duże A."
Katarzyna Pisarczyk


"(...) Zbigniew Liwak ze swoim nieco drwiącym stosunkiem do siebie, obok rozważań filozoficznych, tworzy niekiedy groteskę, która wprawdzie zastanawia, ale głównie wzrusza pięknem. Mimo, iż większość Jego prac, jak sam mówi: "... to świat codziennych, małych uniesień, westchnień, radości i trosk". Zbigniew Liwak dojrzały twórca potrafi uchronić się od sentymentalizmu, zachować właściwy dystans do emocji. Wzruszenia i emocje artysta kontroluje intelektem, a dojrzałością wyraża i dyscyplinuje wypowiedź artystyczną. Prace artysty pozwalają wierzyć w istnienie wartości ponadczasowych w sztuce, wbrew codziennej dominacji medialnego szumu informacyjnego i pseudo-sztuki. Oglądając, a właściwie smakując prace Liwaka upewniamy się, że sztuka sztuką pozostała, a artysta - artystą. (...)"
fragm. recenzji, prof. zwycz. art. graf. Danuta Kołwzan Nowicka, UMCS w Lublinie i EAS w Warszawie


"Prace Zbigniewa Liwaka prezentowane w Sandomierskim BWA na pierwszą myśl przywodzą rysunki Salwadora Dalego. Jednak przy bliższym poznaniu wspomniane skojarzenie zupełnie się rozmywa. Krocząc pomiędzy kolejnymi dziełami mamy wrażenie uniesienia i niezwykłości chwili, bowiem prace stawiają widza w transcendentalnym świecie. Mimo, iż prace sprawiają wrażenie odrealnionych, to właśnie przez nie artysta podejmuje dialog z jak najbardziej rzeczywistym światem. Liwak za pomocą ciepłych, subtelnych barw i wyrazistego konturu przedstawia groteskowość ludzkiego życia. Człowiek z jego prac nie jest hołdującym sobie „homo sapiens” a jedynie bezkształtną i bezosobową masą. Pozbawiony namiastki indywidualizmu stanowi tylko tło. Głównym przesłaniem dzieł jest codzienność. Artysta zwraca uwagę na z pozoru nic nie znaczące wydarzenia, które jednak często mogą przerodzić się w coś bardziej doniosłego i istotnego. Liwak tym samym staje się „plastycznym reporterem codzienności”. Największym atutem prezentowanych prac jest niezwykła przestrzeń jaką przedstawiają. Na jednych z nich wydaje się być delikatna, wręcz sielska, zaś na innych posępna i niepokojąca. Niebanalność przedstawionych prac świadczy o kunszcie artysty jak i jego niezwykłej wrażliwości."
Małgorzata Religa (studentka V roku na lubelskim UMCS)
Zbigniew Liwak, Zwiastun; akwaforta/akwatinta, 1996Zbigniew Liwak, Ona III; akwaforta, 2007Zbigniew Liwak, Modlitwa do poduszki; rysunek mix, 2006
1 2

Agencja reklamowa GAMA © 2009