BWA Sandomierz Galeria Sztuki Sandomierz
BWA Sandomierz

ALICJA KUPIEC - Siedem przedmiotów białych (26.08. - 18.09.2011)Alicja Kupiec - absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej uzyskała w 2001 roku. Od 2004 roku pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie jako pracownik dydaktyczno - naukowy w Pracowni Ceramiki Zakładu Rzeźby i Ceramiki prof. Adama Myjaka. Przewód doktorski przeprowadziła w 2010 roku na ASP we Wrocławiu. Tworzy unikatowe, wieloelementowe i wielkoformatowe formy ceramiczne. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych, zorganizowała kilkanaście wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.

 

W Galerii Biura Wystaw Artystycznych Alicja Kupiec zaprezentowała wystawę pn. "Siedem Przedmiotów Białych". Ludzka dłoń, dłoń artysty, poruszana wewnętrznym nakazem – to doskonałe narzędzie, które samo będąc Naczyniem Pierwszym, zdolne jest stworzyć wszystko – od form użytkowych po przedmioty służące li tylko do ozdoby. "Przedmioty Pierwsze" Alicji Kupiec to ascetyczne formy, których poszczególne elementy tworzą rytmiczne układy powtarzających się elementów, które artystka przekształca w czystą ideę funkcjonalności. "Kołyska", "Wanna", "Łóżko", "Stół", "Naczynia I, II, III" to właśnie archetypiczne pojęcia funkcji i funkcjonalności, wysublimowane i głęboko przemyślane. Jak ich autorka pisze we wstępie do katalogu, jest to "próba przeistoczenia przedmiotu w pojęcie przedmiotu", próba metafizycznego obrazowania pojęć i treści poprzez kreację ich symboli, nie dających się do końca zwerbalizować. 
Katarzyna Pisarczyk

 

Zapraszamy na wystawę od 26 sierpnia do 18 września 2011 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sandomierz Rynek 11Alicja Kupiec, Stół; szamot/szkliwo krakle, 74x56x270cmAlicja Kupiec, Kołyska; szamot/szkliwo krakle, 46x74x135cmAlicja Kupiec, Przedmioty Białe; szamot/szkliwo krakle
Alicja KupiecWernisaż, 26 sierpnia 2011Wernisaż, 26 sierpnia 2011
Wernisaż, 26 sierpnia 2011
1

Agencja reklamowa GAMA © 2009